A túlárazás spirálja: Hol a határ?
Pozitív hírek és jóslatok ömlenek a lakóingatlan-piacról, de a szakértők szerint ez csak tovább pörgeti a túlárazott ingatlanok piacát. Bár jövőre némi fellendülés várható, az eladók sokszor téves következtetéseket vonnak le, így még messzebb kerülnek a reális árazástól.
Miért nem találkozik kereslet és kínálat?
Az V. és XIII. kerületben az érdeklődés nő, de a valóság az, hogy a reális áron kínált ingatlanokból hiány van! Pagács-Tóth Viktória, a Balla Ingatlan szakértője elmondta: sok eladó az érzelmei alapján vagy a médiában megjelent hírek hatására határozza meg az árat – rosszul.
Hogyan szállhatnak el az árak?
A szakértők szerint az ingatlanközvetítők legnagyobb befolyása az ár meghatározásában van, de ehhez bizalom kell a tulajdonosok részéről. A tapasztalat azt mutatja, hogy jelenleg a túlárazás átlagosan 20-30 százalékos, ami a tényleges eladás esélyeit jelentősen csökkenti.
Mennyi az annyi? Négyzetméterárak a valóságban
- Panellakások (XIII. kerület)
: 800-950 ezer forint/nm
- Téglaépítésű lakások
: 1-1,2 millió forint/nm
- Újépítésű lakások
: 1,5-1,7 millió forint/nm
Az árak nagymértékben függenek a lokációtól és az ingatlan állapotától, a legnépszerűbb helyek között Lipótváros, Újlipótváros és a Duna-parti részek találhatók, ahol a panoráma is sokat dob az áron.
Miért húzódnak el az értékesítések?
Ha egy ingatlant több iroda is hirdet, az gyakran hibás árazáshoz vezet. A kizárólagos megbízás mellett sokkal gyorsabban, akár 3-6 hónapon belül értékesíthető egy lakás, míg több hirdető esetén az eladási folyamat jelentősen elhúzódik.
Tényleg lesz fellendülés?
Pagács-Tóth Viktória szerint a piac élénkülhet, de nem minden szegmensben. A befektetők inkább a kisebb alapterületű, olcsóbb ingatlanokat keresik majd. Jövőre a nyugdíjpénzek és állampapírokból származó összegek mindössze 20-30 százaléka kerül majd ingatlanba – és ez sem a drága lakások piacát erősíti.
Vevők nehéz helyzetben: Merre induljanak?
Az ingatlanvásárlók sokszor kényszerülnek kijjebb keresni lakásokat, mint eredetileg tervezték. A hitelpiac továbbra is segíti a vevőket, de főként a CSOK Plusz, a Babaváró hitel és más kamattámogatott hitelek dominálnak. A hitelösszegek 1-2 milliótól akár 50 millió forintig is terjedhetnek.
A hazai ingatlanpiac sokat ígér a jövőre nézve, de a valóság egyre több kihívást tartogat! A reális árak megtalálása, a befektetési trendek változása és a kereslet átrendeződése mind-mind fontos tényezők a következő hónapokra!