Évtizedeken át azt hittük, csak 50 évre tervezték őket – most megszólalt az egyik mérnök, aki tényleg ott volt, amikor épültek a panelek. És amit elmondott, az mindent megváltoztat!
A magyar városok látképét évtizedek óta uralják a panelházak, amelyekről régóta terjed a pletyka: „csak 50 évre tervezték őket”. De vajon tényleg így van? Az Economx-nak Kákonyi József, építőmérnök, statikus, igazságügyi szakértő nyilatkozott, és lebbentette fel a fátylat a több millió magyart érintő valóságról!
A meglepő igazság: nem 50, hanem 80 év – vagy még több?!
Kákonyi elárulta: a ’60-as és ’70-es években indult panelépítési láz során több mint egymillió panellakás épült 15 év alatt, és nem 50, hanem akár 80 évre tervezték az ezekben alkalmazott tartószerkezeteket. Ráadásul a szakember szerint ennél jóval tovább is kibírhatják az épületek!
„A szerkezetek bírják – a gondok máshol jelentkeznek” – mondta el Kákonyi.
️ De mi az, ami már cserére szorul?
Bár a tartószerkezetek szilárdan állják az idő próbáját, a többi rész már messze nem ennyire strapabíró:
-
Nyílászárók? 40 év a tervezett élettartam!
-
Épületgépészet? Mindössze 25 év!
Nem csoda, hogy ma már tömegesen cserélik az ablakokat és korszerűsítik a fűtést a panellakásokban. Kákonyi is megerősítette: nem statikai problémák miatt kérik ki a véleményét, hanem inkább hőszigetelés, vízszigetelés és fűtési modernizálás kapcsán.
Panelban élsz? Ezt jobb, ha tudod!
Kákonyi József szerint egyik általa vizsgált panel sem mutatott statikai problémát az elmúlt 30 évben – ez pedig óriási megnyugvást jelenthet a több százezer magyar panellakó számára.
Ugyanakkor az idő nem áll meg, és a kényelmi, hőtechnikai, energetikai szempontok mentén egyre több felújítás válik elkerülhetetlenné.
A lényeg: A panelházak tovább bírják, mint gondolnád – de csak ha időben lépsz!
Ne dőlj be a mítoszoknak! A panel nem omlik rád holnap – de ha nem figyelsz oda a felújításokra, a kényelem és a pénztárcád láthatja kárát!