“Egész héten azon dolgoztam, hogy a múlt heti meetingen a nagyfőnök által kért új sales anyagokat elkészítsem. SOS projekt, de hát ez nem ritka a marketingben. Büszke voltam, amikor a teljes anyagot időben átadtam. A főnök blazírt pofával belelapozott, majd elkezdett azon morfondírozni, nem kéne-e teljesen más üzenetekkel és vizualitással dolgozni, mint amit egy héttel korábban kért. Azt hittem, rosszul hallok, hogy a teljes heti melóm szó nélkül megy a kukába” - meséli Péter, akinek ez az első találkozása volt főnöke mindig-meggondolom-magam habitusával. Ám nem az utolsó, és végül ez vezetett oda, hogy ott is hagyta ezt a céget, mert egy idő után teljesen kiégett abban, hogy a cégvezető semmibe veszi a munkáját.
Mihez kezdhetsz egy főnökkel, aki állandóan visszavonja a döntéseit?
Egy olyan vezetőnek dolgozni, aki mindig meggondolja magát, őrjítő, mégis gyakori. Bár elsőre könnyű rávágni, hogy amíg megkapod a fizudat, tökmindegy, mit csinálsz, a valóságban ez nincs így. Kevés dolog gyilkolja jobban a motivációt, mint az, ha az elvárások folyamatosan változnak, és úgy érzed, hogy a munkádnak nincs értéke.
Ha a vezetődet könnyen befolyásolja, hogy kivel beszélt utoljára, mit csinálnak mások, vagy milyen TikTokot látott ma reggel, az maga a pokol. Viszont jó, ha tudod, hogy bár nem tudod irányítani a viselkedését, nem vagy tehetetlen.
Mutatunk pár trükköt, amivel javíthatsz a helyzeten:
-
Készítsd elő a terepet!
Mielőtt bemutatnál valamit a főnöködnek, készítsd elő a terepet. Magyarázd el a projekt alapjait, miért fontos, kik vesznek részt benne, és mik voltak az elvárások - mert valószínűleg mostanra elfelejtette.
Tegyük fel, hogy az ügyfél-visszajelzések jobb összegyűjtése és tematizálása értékes lenne a cégetek számára. Néhány hét alatt elkészítesz egy projekttervet, tudod, hogy több részleggel kell együttműködnöd, bele kell ásnod magad a meglévő adatokba, és működő rendszereket kell létrehoznod. És most készen állsz, hogy bemutasd a tervedet a főnöködnek.
Ahelyett, hogy rögtön belemerülnél a részletekbe, és utána megkérdeznéd: "Mit gondolsz erről a projekttervről?", készítsd elő a beszélgetést valami ilyesmivel:
“A negyedév elején megbeszéltük, hogy mennyire értékes lenne összegyűjteni és tematizálni az ügyfél-visszajelzéseket, mivel a jelenlegi rendszerben nem jutnak el hozzánk olyan vélemények, amik javíthatnák a termékeinket. Ehhez együtt kell működnünk a marketinggel, az értékesítéssel és az informatikával, és egy olyan rendszert kell létrehoznunk, amely a jövőben is működik, hogy ne fussunk bele újra ebbe a problémába. Tudva, hogy ez a végső célunk, szeretném megosztani veled az általam készített projekttervet.”
Amikor mindenki elfoglalt, luxusnak tűnhet ez a felvezetés. Azonban valójában csak néhány mondat, amivel heteket takaríthatsz meg magadnak.
-
Csak konkrét kérdések!
Ha olyan vezetőnek dolgozol, aki mindig meggondolja magát, a "Mit gondolsz?" a legbiztosabb út a folyamatos újratervezéshez. Ha tétova a főnök, a te dolgod az, hogy konkrét problémákkal fordulj hozzá, ne általános véleményeket kérj.
Térjünk vissza a fenti projektterv példájához. Miután elmondtad a projekttervet, konkrét pontokra kérj visszajelzést. Például: "Érdekelne a véleményed az általam javasolt ütemtervről. Szerinted reális, vagy túl ambiciózus?"
A konkrét kérdés lehorgonyozza a főnök száguldó elméjét. Minél világosabb vagy azzal kapcsolatban, hogy milyen visszajelzést vársz, annál hatékonyabb és eredményesebb lesz a beszélgetésetek.
Amikor a főnöködnek feltenni kívánt konkrét kérdéseken gondolkodsz, hasznos lehet megfontolni, hogy:
Miben jó a főnököd? Hogyan tudod kihasználni az erősségeit?
Mi a legfontosabb része annak, amiről beszélsz?
Mi akadályozhatja meg a sikert?
Fontos, hogy a szándék nem a főnök manipulálása. A kérdések konkretizálása lehetővé teszi a hatékony visszajelzést, kihasználja a felettesed erősségeit, és segít neki, hogy a fontos dolgokra fókuszáljon.
-
Határozd meg a "véleményezési" fázist
Néhány iparágban, mint például a gyártás vagy a könyvkiadás, van egy határidő, ameddig még lehet módosítani, utána pedig a kész produktum olyan, amilyen. Más területeken nincs konkrét határidő, és a dolgokat újra és újra meg lehet változtatni. Ez hosszú távon költséges, de rövid távon gyakran nincsenek következményei.
Ha azt szeretnéd, hogy ne vesszetek el a permanens újratervezésben, hasznos előre tisztázni a "véleményezési időszakot":
“Megállapodtunk abban, hogy az áprilisi indulás a célunk. Ez azt jelenti, hogy március elejéig össze kell gyűjtenünk az összes visszajelzést. Ellenkező esetben nem fogjuk elérni a célunkat, és ez csúszáshoz és bevételkieséshez vezet.”
A főnöködnek valószínűleg rengeteg projekt és határidő van a fejében. Ez egy világos emlékeztető, hogy mikor ér véget a "módosítási" fázis, és mi forog kockán, ha elhúzódik a projekt. Gyakran összesen ennyi, amire egy látszólag határozatlan főnöknek szüksége van ahhoz, hogy magabiztosan lezárja a folyamatot.
-
Udvariasan utasítsd vissza
Érthető, ha nem akarsz olyan benyomást kelteni, mint aki elutasítja a változásokat, de ha az örökös újratervezést mindig derűs "nem probléma!" felkiáltással fogadod, akkor sosem lesz vége ennek a frusztráló táncnak. A jó hír az, hogy van középút az ovis makacsság és az
éjfélig melózol, hogy tizedszerre is átdolgozd a prezentációdat
között.
Fontold meg az udvarias visszautasítást olyan kifejezésekkel, mint:
“Megértem a visszajelzésedet. Tudom, hogy mindketten azt akarjuk, hogy ez a termék (projekt stb.) sikeres legyen. Köszönöm, hogy időt szakítottál a véleményed megosztására. Vissza szeretnék térni az X célkitűzésünkre. Ezt már többször megváltoztattuk.
Szerinted a jelenlegi verzió nem fogja elérni a célkitűzést? A kért módosítás megváltoztatja az eredményt? Mibe kerül a csúszás? Megéri a változtatás az (X idő) befektetést, vagy azt az időt jobban felhasználnánk az Y priorizálására?”
A hangnem mindennél fontosabb. Ezeket a kérdéseket őszinte kíváncsiságból kell feltenned, hiszen az is lehet, hogy valóban változott valami, amiről még nem tudsz.
-
Mindig nézd meg, miért gondolta meg magát a főnök!
Az agy vágyik a stabilitásra, biztonságra, kiszámíthatóságra. Azonban a létezéshez (és a boldogsághoz!) elengedhetetlen, hogy képes legyél elfogadni a változást is. Nem akarsz olyan vezetőnek dolgozni, aki soha nem változtatja meg a véleményét. A jó főnökök hajlandóak kipróbálni valami újat, új irányt kijelölni, vagy korrigálni egy hibát, hiszen a változás a fejlődés velejárója is. Ha minden apró módosítás azonnali menekülési ingert vált ki belőled, érdemes megvizsgálni az ellenállásod gyökerét. Ha nem ez a helyzet, akkor pedig azt vizsgáld meg, a főnök miért variál.
Van, aki azért változtatja meg folyamatosan a véleményét, mert nem gondolja át az utasításait, nem értékeli a csapat idejét, vagy nem látja tisztán a végcélt. Ha ez a helyzet, részvétünk, és jobb feljebbvalót kívánunk! Ha viszont a vezető azért változtatja meg a véleményét, mert a körülmények indokolják, akkor, bár frusztráló lehet a többletmunka, mégsem érzed magad semmibe véve.
Ha főnököt váltanál, mert a fent jegyzett arzenál sem használ nála és világos lett az, hogy nem tudtok együtt dolgozni, nézz szét a jobinfo.hu
álláskínálatában
. A szűrők segítségével beállíthatod a számodra fontos preferenciákat és már indulhat is az új lehetőségek utáni kutatás hazánk egyik legrégebbi, megbízható állásportálján.