Minden hetedik ember munkáját elveszi a robotizáció, pánik helyett érdemes felkészülni

A világ munkaerőpiaca folyamatosan változik, előrejelzések szerint a mai ovisok 65 százaléka olyan munkát végez majd, ami ma még nem is létezik, mint például vertikális kertész vagy drónkezelő lesz – derül ki a Randstad Rugalmasság a munkaerőpiacon című, globális trendeket feldolgozó, magyar adatokat is tartalmazó tanulmányából.

Ez a folyamat persze nem új vagy példa nélkül való. Egy mai fiatal számára a jegesemberek, a mosónők vagy éppen a telefonközpontos kisasszonyok legfeljebb régi könyvek lapjairól ismerősek – és ez csak néhány kiragadott példa arra, hogyan tett feleslegessé korábban létező munkákat a technológiai fejlődés. 

A jó hír az, hogy az ehhez hasonó technológiai robbanások során egyrészt mindig több új munkahely keletkezik, mint amennyi megszűnik, másrészt azok magasan képzett, jobb munkakörülményeket és fizetést biztosító állások lesznek. 

A mesterséges intelligencia, a robotizáció, és az internet három olyan tényező, amelyek alapjaiban fogják átalakítani a ma létező munkaerőpiacot, és az előrejelzések szerint az összfoglalkoztatottság emelkedése ellenére átlagosan minden hetedik munkavállaló fogja elveszíteni a munkáját az automatizálódás közvetlen következményeként.

Jobinfo cikk infografika robotizáció

Ez az átalakulás a tanulmány szerint háromfajta új munkakör megjelenéséhez fog vezetni:

  • Úttörő típusú munkák: olyan munkakörök, amelyek a technológiai fejlődéssel együtt újonnan jönnek létre
  • Jóléti munkák: a megnövekedett termelésnek köszönhetően létrejövő állások
  • És az „Utolsó mérföld” munkák: azok a  foglalkozások, amelyeket (még) nem lehetett automatizálni

Mit tegyen az, akinek az állását fenyegetik a robotok? 

Elsősorban: legyen rugalmas, és gondolkodjon, tervezzen előre. 

Természetesen nem lehet mindenki programozó vagy robottervező, bár manapság a távmunka, és az online elérhető képzések és a YouTube által biztosított kincsesbánya korában némi elszántsággal és szorgalommal gyakorlatilag bárki átképezheti magát valamilyen keresettebb területre. 

De a munka világában a nem műszaki jellegű készségek is központi szerepbe kerülnek majd a csúcstechnológiai állások mellett. 2030-ra a tanulmányok szerint a legkeresettebb munkavállalói kompetenciák között lesznek az olyan humán készségek, mint a kritikus gondolkodás, a kreativitás és az érzelmi intelligencia.

Emellett pedig mindig lesznek olyan munkakörök, amiket jelen tudásunk szerint igen nehéz lesz automatizálni, a személygondozás és a háztartási szolgáltatások elvégzésére az emberek sokkal alkalmasabbak, mint a gépek. De ide sorolhatunk minden olyan munkakört, amihez nagy empátiára van szükség. 

Nem csak az egyénen múlik, a társadalmak felelőssége óriási

Ahhoz, hogy az emberek legnagyobb része megfelelően boldoguljon majd a következő évtizedek munkaerőpiacán, mindennél fontosabb, hogy az oktatási rendszereket felkészítsük ezekre a munkakörökre. 

Ehhez a tárgyi tudás mennyiségének növelése helyett készségeket kell tanítani a következő generációknak, például az önálló tanulás és továbbfejlődés készségét, de ide tartoznak a jelenleginél sokkal magasabb színvonalú technikai készségek, a kritikus gondolkodás készsége is

Emellett pedig partneri viszonyt kell kialakítanunk a közszféra és a magánszféra között – összekapcsolva a munka világát az oktatással – ami megteremti az élethosszig tartó tanulás lehetőségeit a dolgozók szakmai életútjának támogatása és az új munkakörökre való átállásuk segítése érdekében. 

Az ide vezető út fontos kulturális változásokat igényel: globálisan érvényes trend, hogy a legkisebb arányban azok tanulnak és képzik magukat, akiknek munkáját leginkább fenyegeti a robotizáció. Míg az automatizációnak erősen kitett állásokban dolgozóknak csak egyharmada vesz részt valamilyen képzésben, az alacsony kockázatú pozíciókat betöltők között ez az arány meghaladja a 60 százalékot. 

Ha Ön is olyan állás után nézne, ahol lehetőség van pl. magasabb fizetésre, vagy rugalmas időbeosztásra, ajánljuk a Jobinfo.hu-t, ahol jelenleg is 20.000 állásajánlat várja, sőt létrehoztak egy olyan platformot, ami még inkább leegyszerűsíti és felgyorsítja az álláskeresés folyamatát. A CVDB platformon az álláskeresői fiók létrehozása és az önéletrajz feltöltése ráadásul rendkívül egyszerű és nem vesz 5 percnél többet igénybe. A portál munkatársai segítenek abban, hogy új, esetleg jobb állásra találjon a váltásra nyitott, esetleg épp állástalan munkakereső.

A regisztrációval pedig nem csak a sikeres álláskeresés esélyeit növelheti meg, hanem egy új iPhone-t is nyerhet, ugyanis az önéletrajz feltöltésével automatikusan részt vesz a sorsoláson


Mfor.hu legfrissebb cikkei

A forint tockost adott a dollárnak?

A forint tockost adott a dollárnak?

A forint a dollár ellenében erősödni tudott péntek reggelre, a többi fő devizával szemben árfolyama alig változott.

Orbán Viktor ebben senkit sem kímél, nekiesett még a baráti médiának is

Orbán Viktor ebben senkit sem kímél, nekiesett még a baráti médiának is

A Media1.hu információi szerint bírósági pereket indított nemrégiben Orbán Viktor miniszterelnök mint magánszemély több ismert magyar szerkesztőség ellen. A perben még Mészáros Lőrinc-közeli lapok is érintettek.

Magyar Péter megállíthatatlan: tovább nőtt pártja népszerűsége

Magyar Péter megállíthatatlan: tovább nőtt pártja népszerűsége

A Tisza Párt áprilisban 18 százalékos népszerűséget ért el, sokat emelkedve a márciusi 11 százalékról. Magyar Péter pártja alig pár hét alatt a teljes népességben 3, a pártválasztók körében pedig 2 százalékponttal növelte a támogatottságát.

© 2024 (v2.202102)