Így fotózd az eladó lakásod, hogy igazán vonzó legyen

A sötét, rumlis fotók egyáltalán nem teszik kívánatossá a portékát, ám néhány jól sikerült képpel felkelthetjük a nézelődők érdeklődését. Fotózási tippek és trükkök, hogy lekattintsák a hirdetésedet és első látásra beleszeressenek a lakásodba.

Mint a világon mindenben, egy lakásnál is a szemünkön keresztül ér minket az első benyomás, és mivel első benyomást csak egyszer lehet tenni, viszont nagyon nehéz felülírni, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen fotókkal hirdetjük meg az eladó ingatlanunkat.

Fotózni ma már elvileg mindenki tud, legalábbis a technika ott rejtőzik a ridikülben vagy a farzsebben: a telefon kamerája az, amivel ma már – egy kis felkészülés után – egészen jó fotókat lehet készíteni. Házilag is tudunk tehát vonzó minőséget produkálni, és érdemes is törekedni rá, hiszen szép fotókat mindenki szívesen nézeget, a csúnyákra viszont nem fecséreljük az időnket.

Első és legfontosabb: a fény

Amikor fotózunk, a végeredmény szempontjából a legfontosabb tényező, hogy milyen fényviszonyok uralkodnak. Alapszabály, hogy mindig, de tényleg mindig nappali fényben fényképezzünk! Ha tél van, vagy aznap éppen nem süt ki a nap, inkább várjunk egy kicsit! Nem azon a pár napon fog múlni a jó üzlet, a fotók gyenge minőségén viszont simán múlhat, ha senki se kattint rá a hirdetésünkre.

Húzzuk el a függönyöket! Még egy leheletvékonyságú anyag is rengeteget árnyékol, ami persze nyáron, ha éppen betűz a nap, jól jöhet, máskor viszont nem. Fénnyel szemben egyébként sem fotózunk, tehát nem fog látszani.

Készüljünk előre!

Ha sejtjük, hogy szeretett otthonunk előbb-utóbb eladósorba fog kerülni, készítsünk róla kinti fotókat nyáron, amikor éppen a legszebb arcát mutatja a kert. Ne csak a ház előtt nyíló rózsabokrot fotózzuk le akkor, amikor éppen a legpompásabb, hanem készítsünk ilyenkor az egész ingatlanról képeket, a kertet sem kihagyva, mint ennek a ceglédi háznak a tulajdonosa. Ez általánosságban is elmondható: ha valamelyik helyiséget éppen kifestettük vagy szépen berendeztük, fotózzuk le azonnal, és ezeket a képeket később remekül felhasználhatjuk.

Életérzést árulunk, nem ingatlant!

Ha itt az idő, hogy meghirdessük a lakásunkat, akkor nincs mese, alaposan körbe kell fotózni úgy, hogy lehetőleg minden helyiség jól látszódjon. Ehhez pedig el kell pakolni, nincs mese, nagyjából úgy, ahogy ebben a pécsi házban! Egy zsúfolt, rumlis lakás, ami magán hordozza a lakói életének minden nyomát, cseppet sem vonzó, mivel mindenki a saját lakásába akar beköltözni és nem máséba. Elő a ruhás kosarakat és dobáljunk bele mindent, ami rendetlenné, zsúfolttá és átláthatatlanná teszi a teret! A személyes holmik se maradjanak elöl, nem kell látszani a házigazda kockás papucsának, sem pedig az unokák fotójának. Persze, ha a lakásunk elképesztően trendi és harmonikus, akkor nincs szükség efféle előkészületekre. Minden más esetben igen.

Home staging

Ezzel a trükkel a profik szoktak élni, és nem véletlenül. A home staging kifejezés azt takarja, amikor egy, már üresen álló lakást úgy rendeznek be, hogy láthatók legyenek a funkciói, de semmi több. Vagyis kifestik a falakat fehérre, mert azzal mindenki tud azonosulni, betesznek mondjuk egy kanapét a nappaliba, néhány meleg takaróval és szép párnával, a konyhapultra odakerül egy robotgép és egy gyümölcsös tál. Vagyis úgy néz ki, mint egy IKEA bemutató helyiség, vagy egy szálloda: csupa szép és új dolog van benne, de semmi személyes. Ezt, érthető módon, házilag akkor érdemes megcsinálni, amikor már majdnem minden ingóságot kipakoltunk, kivéve a nagy és szép bútorokat, amiket vizuálisan felpimpelünk a már említett kiegészítőkkel. Ilyenkor érdemes jó pár fotót készíteni, amin látszanak a lakás fényei, ablakai is (oldalról, és semmiképpen sem szemből), és amikből a lakás elosztása is látszik, mint például ebben a fővárosi, 7. kerületi lakásban.

Ismerkedj meg a kameráddal!

Amikor tétje van a dolognak, az ember különösen motiválttá válik, hogy a lehető legjobb fotókat készítse. Érdemes rászánni néhány órát, hogy igazán megismerjük a kameránk/telefonunk kamerájának funkcióit és kitapasztaljuk, hogy milyen beállítás mire jó. És amire sokan nem gondolnak, de kézenfekvő: töröljük meg a kamerát, ne legyen ujjlenyomatos vagy maszatos.

Lőjünk jó sok képet minden helyiségben, több beállítással is, hogy legyen miből válogatnunk! Még jobb, ha egy állvánnyal fixálni is tudjuk a telefont.

Amikor készen vagyunk, jöhetnek az utómunkák, a PhotoScape például egy egészen egyszerű és ingyenes képszerkesztő program, amin automatikus javítás funkció is van, de jó móka kipróbálni a többi csúszkát is, a minél tökéletesebb végeredmény érdekében.

Ha pedig minden erőfeszítésünk ellenére sem vagyunk elégedettek a végeredménnyel, inkább hívjunk egy profi fotóst. Néhány tízezer forintért cserébe akár több százezres vagy akár milliós nyereséget is elkönyvelhetünk a végén.


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Közel a szabad média vége az EU-ban? Gúzsba kötés határán áll több uniós országban

Közel a szabad média vége az EU-ban? Gúzsba kötés határán áll több uniós országban

A médiaszabadság mértéke Magyarországon különösen, de másutt is hanyatlik.

Tíz százalékot drágultak a lakások a fővárosi agglomerációban

Tíz százalékot drágultak a lakások a fővárosi agglomerációban

Továbbra is kiemelkedő a fővárosi agglomeráció vándorlási többlete: az elmúlt húsz évben több településen is megduplázódott a lakosságszám, a megnövekedett kereslet pedig áremelkedéssel járt - állapították meg az Otthon Centrum elemzői.

Három alternatívája is lenne az állampapíroknak, de…

Három alternatívája is lenne az állampapíroknak, de…

Hiába volt magasabb az állampapírok kamata régebben, ha most nincs jobb ezeknél, mert vagy az adó, vagy a kockázatok nyomják agyon a lehetséges versenytársakat.

Karácsony Gergely: ingyenes szűrőprogramot indít a főváros

Karácsony Gergely: ingyenes szűrőprogramot indít a főváros

Budapesten 24 helyszínen május 2-től június 16-ig várják a vizsgálatokra előre regisztráltakat.

© 2024 (v2.202102)