Régóta érett az energetikai tanúsítványok átalakításának ügye, és november 1-től életbe is lép az új szabályozás, ami ugyan sokkal közérthetőbb lesz, mégis sok ingatlantulajdonosnak főhet most a feje, hogy 60 nap alatt beszerezze ezt a fontos dokumentumot, ami elengedhetetlen lesz a jövőben, ha ingatlanát eladná vagy kiadná.
Már a hirdetésben kötelező lesz feltüntetni a besorolást
2023. november 1-től ugyanis már az ingatlanhirdetésben kötelessége a tulajdonosnak feltüntetni az ingatlan energetikai besorolását (korábban ezt csak az adásvételi szerződésben volt kötelező feltüntetni), és adásvételnél, illetve bérbeadásnál továbbra is kötelező lesz a szerződéskötés napjáig bemutatni, és legkésőbb a birtokbaadás napjáig átadni az okiratot. Könnyítés azonban, hogy a szerződésbe már nem kell beleírni az okirat HET számát (az energetikai tanúsítvány jobb felső sarkában található egyedi azonosítószám).
Azok a lakástulajdonosok ugyanakkor, akiknek jelenleg még érvényes energetikai tanúsítványuk van, 60 napig, azaz január 1-éig türelmi időt kapnak az energetikai tanúsítvány elkészíttetésére.
Változik az érvényességi idő és az energetikai osztályok is
További változás, hogy az új energetikai tanúsítványok érvényességi ideje a korábbi 10 év helyett 5 évre módosul, valamint az energetikai osztályok is változnak. A korábbi AA++-tól JJ-ig terjedő skála helyett ugyanis A+++-tól I-ig terjedő skálát fognak alkalmazni.
Közérthetőbb lesz az új besorolás
Az új energetikai besorolás vitathatatlan előnye, hogy sokkal közérthetőbb lesz. Így például a továbbiakban az ingatlanoknak már két energetikai besorolása lesz, az egyik ugyanis az eddig használt energetikai jellemzőre vonatkozik, míg a másik a lakóegység szén-dioxid kibocsátása alapján kategorizálja be azt. Azaz külön be kell kategorizálni a határoló szerkezetek (külső falak, nyílászárók, tetők stb.), valamint a gépészeti rendszerek (fűtés, használati melegvízrendszer, légtechnika stb.) energetikai minőségét egy 5 szintű (rossz-gyenge-közepes-jó-kiváló) skálán, illetve sokkal részletesebb energetikai fejlesztési javaslatokat kell adni az ingatlanról, amelyekkel az ingatlan elérheti a két legfelső („jó”, és „kiváló”) szintet.
Mindez azt jelenti, hogy az új energetikai tanúsítvány nemcsak az épület egészét, hanem az egyes épülettechnikai rendszereknek és az épületszerkezeti elemeknek az energiahatékonyságát is külön értékeli, és részletes, időszakokra bontott felújítási és korszerűsítési javaslatot is rögzít. Azaz javaslatot ad a jelentős felújítás követelményszintjére és a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó követelményszint teljesítésére, ugyanakkor megszűnik az energiafogyasztás mérésén alapuló tanúsítás lehetősége. Az új energetikai tanúsítványnak mindemellett fotódokumentációt is tartalmaznia kell, és fel kell rajta tüntetni, hogy a Magyar Mérnöki Kamara a lakosság számára ingyenes energetikai tanácsadást biztosít.
Bizonyos pontokban nem egyértelmű a szabályozás
Az előnyök mellett azonban néhány aggály is felmerült az ingatlanpiaci szereplők részéről. Például nem derül ki, hogy hogyan fogják ellenőrizni és betartatni azt a szabályt, miszerint az ingatlan energetikai besorolását már az ingatlanhirdetésben fel kell tüntetni. Mint ahogy az sem világos, hogy akinek jelenleg bérlő lakik az ingatlanában, az január 1-én adjon át egy új energetikai tanúsítványt a bérlő részére, vagy elég lesz új energetika tanúsítványt készíttetnie akkor, ha a bérlő kiköltözik és új bérlőt keres a helyére.