Vészesen fogynak az albérletek Budapesten!

Az Ingatlantájoló.hu legfrissebb adatai szerint júliusig közel 30 százalékkal csökkent Budapesten a hirdetett kiadó lakások száma a 2021 február-márciusi időszakhoz képest. Közben a kért átlagos bérleti díjak jelentősen, átlagosan 15 százalékkal növekedtek. Ez egy havi mintegy negyedmillió forint bérleti díjú, átlagos – 70 nm körüli – méretű lakásnál havonta közel 40 ezer forintos ugrás. Kerületenként eltérő, jellemzően 4-6, de esetenként 10-12 százalékos átlagos drágulás következett be az egy-kétszobás kiadó lakások irányában, ezért nem érdemes őszig várni az albérlet kereséssel.

Az Ingatlantájoló legfrissebb adatai szerint a keresettebb méretkategóriákban — a garzonok, azaz 40 négyzetméter alatti kis lakások, illetve 41-50 négyzetméteres, belsőbb kerületekben található lakások esetén — 2021 februárja és júliusa között általában határozott emelkedés látható a kínálati árakban. 

Ennek jellemző mértéke 4-6 százalékos, de akad magasabb, 10-12 százalékos növekedés is. Mi több, például a VI. kerületben – feltehetően a turizmus némi élénkülése okán is – közel 19 százalékos ugrást mértünk a másfél – két szobás kiadó lakások kínálati árában. (Itt, azaz a 41-50 négyzetméteres méretkategóriában a februárban jellemző 152 ezer forintos ár 181 ezer fölé ugrott júliusra.)

 Mindez azt jelenti, hogy lényegében újra “visszaindultak” a belső kerületi árak a 2019 végi, pandémia előtti szintekre. Kiváltképp így van ez az olyan nagy presztízsű kerületekben, mint a budai II. és XII., valamint a pesti belvárosi, illetve angyalföldi és zuglói részek.

Ugyanakkor átrendeződés is történt a piacon, mivel a fenti kerületek némelyikében a kis lakások ára nem emelkedett, illetve néhány százalékot csökkent is pár esetben. Ez pedig azt mutatja, hogy a leendő, kis lakásokat kereső bérlők maguk is változtak: sok esetben a garzonok helyett inkább a nagyobb, legalább másfél – két szobás lakásokat keresik. Vélhetően egy tágasabb, külön szobába elvonulási lehetőséget adó lakás egy esetleges újabb kijárási korlátozás, otthoni tanulás során jól jöhet. Vagy éppen egy baráttal megoszthatók így a költségek.

 

Július második felében egyelőre még semmi jele sincs a kereslet csökkenésének, a fiatalok és a Pestre költözők, szétköltözők számára azért is aktuális az albérlet-keresés, mert ősztől feltehetően magasabb áron juthatnak megfelelő lakáshoz. Különösen,mivel a ponthatárok kihirdetésével több tízezer vidéki és sok külföldi fiatal is új bérlőként jelenik meg az olcsóbb, mégis felsőoktatáshoz közeli budapesti lakások, szobák potenciális bérlőjeként.

A részletesebb, kerületi bontású adatokat böngészve kitűnik, hogy akik a fővárosban kiemelt helyen akarnak bérelni, mondjuk a pesti belváros vagy Buda legkeresettebb környékein, azoknak ma sokkal nehezebb dolguk van, mint az elmúlt bő egy évben bármikor. Elképesztő ütemben fogynak ugyanis a bérleti ajánlatok. Mivel pedig először a jó helyen, jó áron és megfelelő minőségben kínált kiadó lakások kelnek el a piacon, így a most felsőoktatásba felvetteknek, illetve bárkinek, aki ősztől a fővárosban dolgozna, lakna, érdemes nagyon igyekeznie, hogy korrekt helyen és minőségben, jó ár-érték arányú ajánlatot fogjon ki.

„Az újranyitás, a rengeteg új munkahely, a turizmus beindulása újra felpörgette a keresletet, amellyel most a kínálat tud nehezen lépést tartani. A hirdetők több mint harmada gyorsan bérlőt talált az elmúlt hónapokban, különösen a legnépszerűbb kerületekben. A minőségi, szép állapotú, nem túl nagy, azaz könnyebben kiadható lakások esetén pedig nem is kell már sokat várni a megfelelő bérlő(k) megtalálására” – mondta el az adatokat elemezve Ballagó Antal, az Otthontérkép Csoport értékesítési vezetője.

Miről is van tehát szó? Arról a tényről, hogy a mintegy 100 ezer hirdetést tartalmazó Ingatlantajolo.hu portálon ez év első hónapjai óta a budapesti kiadó lakás hirdetések száma 29(!) százalékkal csökkent. Azt, hogy ez jobbára a nagy kereslet miatt alakult így, alátámasztja, hogy mindeközben a kiadási átlagárak is jelentősen emelkedtek: az egy négyzetmérre vetített bérleti díjak a februári és márciusi 3680 forint körüli szintről 3980 forintra nőttek. Ennek megfelelően egy átlagos méretű lakás átlagos bérleti díja a kora tavaszi, ugyancsak átlagban számolt, havi 247 ezer forintos mélypontról közel 285 ezer forintra nőtt. Ez pedig közelt 40 ezer forintos ugrás, de a 100 ezer forint körüli bérleti díjú, belépő kategóriás lakások esetén is 15-25 ezer forintos havidíj emelkedést jelent.

A legolcsóbbak persze a lakáson belüli szobák, de amíg a pandémia idején 35-40 ezer forint, plusz rezsihányad árban már méretes, takaros, nagyon jó helyen, jó közlekedésnél lévő szobák is akadtak, addig ma 40 ezerért már csak igen kompromisszumos a szoba-kínálat. Aki tisztességes méretű, szép lakásban lévő, belvároshoz nagyon közeli (vagy például metró vagy villamos-megállóknál lévő), normál méretű szobát szeretne, az legalább 50 ezer forintot kell rááldozzon.

Jó megoldás lehet ezért a tanulóknak, hogy ketten, vagy akár négyen-öten összeállnak és egy fajlagosan jóval olcsóbb, nagyobb, több szobás lakást keresnek, és egymás közt megosztják a költségeket. Így akár rezsivel együtt is kijöhet egy fő lakhatása saját szobában havi 40-50 ezer forintból.


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Milliárdokat érő bejelentés érkezett – ennek sokan örülhetnek

Milliárdokat érő bejelentés érkezett – ennek sokan örülhetnek

Már csak egyet kell aludni, és kedden megnyílik egy program.

Lehet egyáltalán mást választani a lakossági állampapírok helyett?

Lehet egyáltalán mást választani a lakossági állampapírok helyett?

Banki kötvények kontra lakossági állampapírok – vannak, akik rá tudnak ígérni az államilag támogatott magas kamatokra? De mennyi marad abból adók levonása után?

Orbán Viktor és Sulyok Tamás fontos találkozóra készülhet

Orbán Viktor és Sulyok Tamás fontos találkozóra készülhet

Párizsból érkezik Budapestre a kínai elnök.

Sokkolóan drágul a temetés Magyarországon - meghökkentő listát találtunk

Sokkolóan drágul a temetés Magyarországon - meghökkentő listát találtunk

Európai összehasonlításban néztük meg a magyarországi temetések árának alakulását.

© 2024 (v2.202102)