Amikor szakad a cérna és egy tűsarkú is lehet fegyver – egy munkahelyi tragikomédia pszichológiai tanulságai

A munkaerőpiac érdekes és gyakran komplex dinamikával bír, ami jelentős hatással van személyes jól-létünkre és lelki egészségünkre is. Hogylétünk persze attól sem független, milyen folyamatok zajlanak éppen a nagyvilágban és kis hazánkban, a városunkban, a családunkban vagy a baráti körünkben. A közelmúltban egy tragikomikus történet mutatott rá arra, milyen abszurd eredménye lehet a túlzott feszültségnek. 

Néhány napja Kaposvár belvárosában egy árufeltöltőként dolgozó nő hosszú perceken keresztül ütötte felettese fejét egy hirtelenjében megragadott magassarkú cipővel, ámokfutásának csak a közbelépő kollegák tudtak véget vetni, a kisfőnök 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szerzett. 

A verekedés egészen banális ügy miatt kezdődött, a nő reggeli 5 perces késését a főnök megjegyezte, majd szó szót követett, az asszony állította, hogy a korábbi napokban órákkal tovább maradt bent, mint a munkaideje, míg a főnök ezt kétségbevonta. Az abszurd eset után könnyű testi sértés miatt gyorsított eljárásban állították bíróság elé a verekedő nőt, akit 140 óra közmunkára ítéltek.

Na de mi vezethet ahhoz, hogy valaki ilyen szinten boruljon ki a munkahelyén – vagy akár máshol? Az egyik magyarázat biztosan a túl sok stressz.

Bár tűsarokkal a főnök fejét verni nem megszokott, az jól ismert jelenség, hogy a munkahelyi stressz jelentős hatással van a mentális egészségünkre. Túlterheltséget, kiégést, depressziót és szorongást okozhat, továbbá negatívan befolyásolja a gondolkodási képességeket is. A kutatások azt mutatják, hogy a krónikus stressz csökkentheti a memóriát, a koncentrációs képességet, és az érzelmi ellenálló képességet, valamint a problémamegoldó képességeket is.

Ahogy a stressz, úgy a hatalom is gyakran okoz pszichés változásokat, kutatások szerint a magas beosztás gyakran növeli az önbizalmat, de azzal egyidejűleg csökkenhet az empátia és az érzelmi intelligencia. Emellett a hatalom gyakran “mérgez”, azaz fokozhatja az arroganciát, az agressziót és a dominanciát. Az emberek hajlamosak elfeledkezni arról, hogy a hatalom felelősséggel jár, ami néha komoly etikai következményekkel járhat.

Ha pedig a végsőkig stresszelt munkavállalót rossz pillanatban találja meg az arrogáns, empátiát nem mutató főnök, bizony könnyen lehet robbanás a vége. Az ide vezető munkahelyi folyamatok egyébként jól dokumentáltak, a következő vészjelzésekre érdemes figyelnünk:

 

  1. Képtelen vagy a munkád és a magánéleted egyensúlyban tartására: életed része lett az állandó túlórázás, hétvégi munkavégzés, vagy a munkahelyi problémákon való szüntelen otthoni gondolkodás 
  2. Gyakoriak a konfliktusok, a személyeskedés: a munkatársak közötti feszültség magas, és a viták személyeskedésbe torkollnak 
  3. Itthon sajnos jellemzően a felettesek jellemzően nem támogatóak: a vezetőség nem ad konstruktív visszajelzéseket, nem segít a fejlődésben, és nem érdekli a dolgozók jóléte, ezzel szemben a hibákat nem mulasztják el szóvá tenni.
  4. Az elvárásoknak és a szabályoknak csak a beosztottaknak kell megfelelni: ha a tőled SOS, csak éjszakázással elvégezhető munkára a főnök hetekig rá sem néz, ha a határidőket csak a beosztottaktól kérik számon, ám a vezetők tetszés szerinti alkalommal figyelmen kívül hagyják, az világos jele annak, hogy szakmai és mentális jólléted az utolsó utáni szempont 

 

Ha a fenti pontok számodra is ismerősek, érdemes lehet elgondolkodnod a változáson, hiszen lelki egészséged összefüggésben van a testi egészséggel, végső soron tehát a rossz munkahelyi környezet ténylegesen “mérgező” lehet. 

A jobinfo.hu-n több ezer állás között válogathatsz; a szűrőket használva pontosíthatod a keresésedet; ha kitöltötted az álláskeresői profilodat, nagy összegű nyeremény teheti könnyebbé a nyaradat, de az adatokból pár kattintással önéletrajzot generálhatsz és még számos új funkcióval vár az egyik legrégebbi állásportál!


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Jön az uniós pénz – nagy bejelentést tett Karácsony Gergely

Jön az uniós pénz – nagy bejelentést tett Karácsony Gergely

Háromszázmilliárd forint értékű uniós fejlesztési forrást kap a főváros.

Itt az új kutatás: nem bírja a tempót Orbán Viktor Magyar Péterrel

Itt az új kutatás: nem bírja a tempót Orbán Viktor Magyar Péterrel

A Tisza Párt vezére több mint háromszor annyi lájkot gyűjtött, mint a miniszterelnök.

© 2024 (v2.202102)