Egy uniós irányelvnek köszönhetően a nők végre átugorhatják a bérszakadékot!

Azaz, hogy egészen pontosan fogalmazzunk, a szakadék vélhetően megszűnik vagy legalábbis kisebb lesz, ugyanis a 2023/970/EU irányelv szerint már nem csak a cégen belüli bérek lesznek megismerhetőek, hanem az álláshirdetéseknek is kötelező eleme lesz a várható bérsáv.

Az EU-ban már számtalan, a nemek közti bérszakadék kiegyenlítését célzó kampány indult, ugyanakkor ennek mértéke még mindig 14% körül alakul, ami azt jelenti, hogy a nők évente megközelítőleg 2 hónapot ingyen dolgoznak.

Az irányelv azért is hasznos, mert bevezetése után a munkáltatók kötelesek lesznek átfogó kimutatásokat készíteni a munkavállalók díjazásáról, valamint garanciákat bevezetni a bérezési struktúra átláthatósága és az egyenlő vagy egyenértékű munkáért járó egyenlő díjazás elvének biztosítása érdekében. Ezen kívül hozzáférhetővé kell tenniük a munkavállalók számára a bérszintek és a bérnövekedés meghatározásához használt kritériumokat is.

A rendelkezés bevezetése által a bértitok is megszűnik, ugyanis a munkavállalókat nem lehet majd korlátozni abban, hogy a bérükre vonatkozó információkat közzé tegyenek, és a munkavállalók írásbeli tájékoztatást is kérhetnek a velük azonos munkát vagy egyenlő értékű munkát végző munkavállalók átlagos bérszintjéről nemek szerinti bontásban, melyet a munkáltató két hónapon belül köteles megválaszolni.

A tagállamok jogalkotóit és a szakembereket azonban nem sürgeti senki, így még 4-8 évet várhatunk arra, mire az irányelvnek tényleg kézzel fogható eredménye lesz, ugyanis a 150 vagy annál több munkavállalót foglalkoztató vállalatok esetében 2027. június 7. a határidő, ezt követően pedig a vállalat méretétől függően évente (250 vagy annál több munkavállaló esetén) vagy háromévente (150-249 munkavállaló esetén) kell a jelentést újra elkészíteni. A 100-149 munkavállalót foglalkoztató vállalatoknak pedig még hosszabb idejük lesz minderre, ugyanis az első jelentést nekik 2031. június 7-ig kell elkészíteniük, majd ezt követően háromévente kell megismételniük. 

Amennyiben pedig a jelentés azt mutatja, hogy a női és férfi munkavállalók között legalább 5%-os, indokolatlan különbség van, azt hat hónapon belül a munkáltatónak orvosolnia kell. Amennyiben ezt nem teszi meg, külön bérértékelést is végeznie kell a munkavállalói képviselőkkel együttműködve.

Az irányelv megvalósulása után a munkavállalók érdekeit védeni hivatott képviselők, a munkaügyi felügyelőségek és az egyenlő bánásmóddal foglalkozó testületek is nagyobb hatáskört kapnak majd, ugyanis jogosultak lesznek pontosítást kérni, amelyre a munkáltató köteles lesz válaszolni. Magyarországon a kapcsolódó szabályok még nem kerültek megalkotásra, de várhatóan majd a munkaügyi hatóság és az alapvető jogok biztosa lesz a felügyeleti szerv. 

Az irányelv betartásának és a munkavállalók érdekeinek védelmében a perjogi szabályok is szigorodnak fognak. A jogorvoslat és a jogérvényesítés tekintetében a bírósági eljárásoknak könnyen hozzáférhetőnek kell lenniük, és biztosítaniuk kell, hogy a munkavállalók teljes kártérítést vagy jóvátételt követelhessenek, és kaphassanak.

Hogy milyen szankciók várják azokat a munkáltatókat, akik ezen kötelezettségeiket megszegik, annak meghatározását a szabályozás a tagállamokra bízza, ami viszont széttartó jogalkalmazói gyakorlatot eredményezhet. A tagállamoknak azonban biztosítaniuk kell a bírságkiszabás lehetőségét, és azt is, hogy az állami hatóságok kizárhassák a közbeszerzési eljárásból azokat a gazdasági szereplőket, akik a bérek átláthatóságára vonatkozó követelményeknek nem feleltek meg, vagy a munkavállalók bármely kategóriájában 5 %-ot meghaladó, indokolatlan bérszabályozási gyakorlattal működnek. 

Ebből a szabályozásból természetesen nemcsak a nők profitálhatnak, hanem mindenki, aki állást keres, hiszen lényegesen kevesebb álláshirdetésre kell majd pályázatot beadni, és eleve kiszűrhetőek lesznek azok az állások, ahol a bért az álláskereső nem találja megfelelőnek.

Ez leegyszerűsíti, gyorsítja az álláskeresés folyamatát, ugyanakkor a cégek közt is egyfajta versenyhelyzetet teremt, ösztönzi őket arra, hogy magasabb béreket adjanak a legjobb munkaerő megtalálása érdekében.

Ha te már most felgyorsítanád az álláskeresés folyamatát, akkor válaszd a jobinfo.hu-t, ahol a megfelelő szűrők beállítása után minden eddiginél gyorsabban találhatsz rá álmaid állására.


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Előretörő az oroszok, menekülő ukránok - de most jön a fordulat?

Előretörő az oroszok, menekülő ukránok - de most jön a fordulat?

Az orosz-ukrán háború 796. napja virradt hétfőn. Így indul a hét.

Bedőlhet a táboroztatás? Gyomrost vihet be a kormány legújabb javaslata

Bedőlhet a táboroztatás? Gyomrost vihet be a kormány legújabb javaslata

Túllőtt a célon a kormány legújabb törvényjavaslata, ki fog így önkénteskedni?

Orbán Viktor emberei megint kemény kérdésekre felelhetnek

Orbán Viktor emberei megint kemény kérdésekre felelhetnek

Folytatódik a munka a parlamentben, a kormányt kérdezik az azonnali kérdések órájában.

© 2024 (v2.202102)