Az 5 legbosszantóbb villanyszerelési és világítási hiba, amiket könnyen elkerülhetsz

Miért nem gondoltam rá, hát olyan egyértelmű?!? – verjük gyakran a fejünket a falba építkezés vagy lakásfelújítás, átalakítás után. Sok igazság van abban, hogy az ember saját magának csak a harmadik házat építse (az első az ellenségedé!), de szerencsére vannak olyan belsőépítészek, akik nem csak több tucat lakás tervezésén (és annak tanulságain) vannak túl, de meg is osztják tudásukat.

Most összeszedtünk egy csokorra valót a leggyakoribb, legbosszantóbb, és valójában elég könnyen elkerülhető villanyszerelési hibákból, ha ezekre odafigyelsz, ennyivel is kevesebb dolog miatt fogsz majd mérgelődni később.

Az alább leírtak talán egyértelműnek tűnnek, ám sokat elmond, hogy az ingatlantájoló százezres adatbázisában órákig keresgéltem, mire találtam olyan hirdetéseket, akiket jó példaként meg lehet mutatni.

1. Válaszd ki a lámpáidat, és tudd a bútorok elrendezését mielőtt a villanyszerelők megcsinálják a kiállásokat

Ahhoz, hogy a világítás és a lámpáink igazán jól mutassanak, van néhány belsőépítészeti aranyszabály. Ilyen például, hogy amennyiben a falilámpa ablak fölé kerül a konyhában, pontosan azonos távolság legyen a lámpatest alja és az ablak, na meg a lámpa teteje és a plafon között. De ez persze már nem igaz, ha egy képet szeretnénk megvilágítani, és megint csak speciális szabályok lépnek érvénybe, ha a belmagasság az átlagosnál kisebb vagy nagyobb. A fürdőszobai tükör fölé szerelt falilámpák ideális elhelyezkedése kevéssel a tükör fölött van, míg a lépcső melletti lámpák magasan vannak jó helyen, ahol nem verjük be a fejünket.

És, hogy miért kellenek ehhez az előre megvásárolt lámpák? Mert a világítótestek mérete, alakja erősen különbözik, és a a legtöbb falilámpa nem szimmetrikus. Így például ha a villanyszerelő pont középre teszi a kiállást a konyhaablak fölé, maga a lámpa nem lesz középen. Amikor eldöntöd, hova milyen falilámpa kerüljön, és azt milyen magasra szeretnéd szereltetni, mindig a konkrét világítótest méreteiből és alakjából indulj ki, méghozzá úgy, hogy abban már az izzók is benne vannak.

Szintén ide tartozó szabály, hogy ideális esetben az elektromos munkák kezdetekor már tudjuk, milyen (mekkora) bútorok és hova kerülnek majd a térben, így az étkezősztal fölötti lámpák valóban az étkezőasztal fölött lesznek, a konyhapultot megvilágító lámpák nem a szekrény oldalát fürdetik fényben, és a tükör fölötti lámpa középen lesz, és nem 20 centivel a fal felé.

2. Konnektorok, konnektorok, és megint csak konnektorok 

Mai életmódunk konnektor-igénye a sokszorosa a 20-30 évvel ezelőttinek. Tele vagyunk ilyen-olyan készülékekkel amiknek állandóan vagy időszakosan áram kell, és a régi, felújításra váró lakásokban soha nincs elegendő konnektor, így kénytelenek vagyunk elosztókkal és hosszabbítókkal dolgozni, amik ugyan praktikusak, ám nem nagyon szépek.

Ha végre abba a helyzetbe kerülünk, hogy felújíthatjuk az elektromos hálózatot, esetleg új lakást, házat építünk, ragadjuk meg az alkalmat, és lépjünk át a 21. századba konnektorfronton is. Ehhez azonban alapos felkészülés és némi önismeret is kell.

Figyeljük a szokásainkat, hiszen életmódunk legalább annyira fontos eleme az elektromos tervezésnek, mint a tankönyvi előírások. Először fejben, aztán pedig a villanyszerelővel menjünk végig az olyan kérdéseken, mint:

  • hol szoktuk tölteni a telefonokat, laptopokat, elektromos fogkeféket, borotvákat, power banket, morzsaporszívót (stb, stb)?
  • hány készüléket tartunk állandóan bedugva az egyes helyiségekben, és ezek mellett hány olyat szoktunk használni, amit szintén be kell dugni?

És legyünk gálánsak a konnektorok mennyiségével. Egy nagy felújítás vagy építkezés költségeihez képest nem tétel a konyhában vagy a nappaliban néhány plusz dugaljat betenni, életminőségben viszont sokat jelent majd. Egy jó példa ennek a felújított, újlipótvárosi lakásnak a konyhája, ahol a pult fölött jó sok dugalj van, így biztos nem kell majd a kávéfőzőt kihúzni, ha a tulaj be akarja dugni a botmixert.

Bónusz tipp: az olyan helyeken, ahol sokat ücsörgünk és/vagy töltünk mobilokat és hasonló készülékeket, érdemes néhány usb töltővel is felszerelt dugaljat használni, így több legyet ütünk egy csapásra.

3. Felejtsd el a “Padló fölött harminc centi” hagyományt

A konnektorokat évtizedeken keresztül mindig a padlótól harminc centire tették – és ezt annyira megszoktuk, hogy legtöbbször el sem gondolkozunk rajta miért, csak sóhajtunk egy nagyot, amikor megint be kell ügyeskedni a töltőt a falba az éjjeliszekrény mögött vagy a konzolasztal alatt.

De ennek nyugodtan véget vethetsz egy kis előre gondolkodással, és teheted a konnektorokat akár kényelmes helyre is. A nappaliban tedd a konnektort a komód teteje fölé (és ne a bútor mögé), így egyrészt könnyen hozzáférsz, másrészt lesz hova tenned az éppen töltődő telódat.

Ha legszívesebben a reggelizősarokban ücsörögve dolgozol a laptopon, tetess a bútor oldalára egy konnektort. Ha a kamrában szeretnéd tartani a morzsaporszívót használaton kívül, tetess oda is konnektort. Ha nem akarod a fürdőszobai pulton tölteni a fogkeféket, alakíttass ki töltési lehetőséget a faliszekrényen belül. Ebben a Szent István körúti nagypolgári lakásban a fürdőszoba felújításakor már odafigyeltek arra, hogy legyenek kényelmes helyen a konnektorok.

Ezek a kis kényelmi extrák ideális esetben a ti szokásaitokhoz igazodnak, így családon belül többször is beszéljétek végig ezt a témát, hogy ne maradjon ki semmi.

4. Legyenek logikus helyen a kapcsolók

Apróság, de a mindennapok során nagyon kényelmes, ha a kapcsolóid logikus és kényelmes helyen vannak – amihez egyes funckiók esetében valószínűleg érdemes váltókapcsolóban gondolkozni.

Először is, vedd végig, melyek azok a helyiségek, ahol fontos, hogy több helyről is kapcsolható legyen a világítás, tipikusan ilyen például a hálószoba: felkapcsolod a lámpát az ajtó mellett, amikor belépsz, de lekapcsolni már az ágyad melletti kapcsolóval szeretnéd, hogy ne kelljen kimászni a puha, meleg ágyból, ahogy ebben a belvárosi lakásban is előre gondolkodtak. Ide tartoznak egyébként tipikusan a folyosók, lépcsők, és minden olyan helyiség, aminek több ki- és bejárata van.

5. Készülj fel az “okos” korra

Nem kell beruháznod egy komplett okosotthon rendszerbe a felújítás vagy építkezés során, de érdemes megteremteni a lehetőséget, hogy később könnyen – és olcsóbban – kiépíthess ilyet, ha úgy hozza az élet. A manapság egyre elterjedtebb vezeték nélküli rendszerek ezt lehetővé teszik, és csupán néhány aprósággal kell kiegészítened a szokásos villanyszerelést. Ilyenek, hogy minden kapcsoló és konnektor mögött legyen nulla vezeték, és hogy a villanyszerelő a megszokott helyett használjon mélyített kötődobozokat. Ezek filléres különbségek, viszont ennyi előkészülettel garantálod azt, hogy lakásodat, házadat bármikor “megokosíthatod” a jövőben fúrás-faragás-felfordulás nélkül.


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Kórházat ért találat Harkivban

Kórházat ért találat Harkivban

Ezek történtek szombaton az orosz–ukrán háborúban.

Földi pokol jöhet Európában - ez várhat a 2100-ban élőkre

Földi pokol jöhet Európában - ez várhat a 2100-ban élőkre

Ha a globális felmelegedés üteme nem lassul, 2100-ra világszerte drasztikusan csökkenhet a szabadtéri időtöltésre alkalmas napok száma.

Itt az árverés vége, ennyit adnak Magyar Péter napszemüvegéért

Itt az árverés vége, ennyit adnak Magyar Péter napszemüvegéért

A bevételből egy szegény családot támogatnak, a nem nyertes licitálók is adakoznának.

Vitézy Dávid: „Budapestet nem szabad Kína játszóterévé tenni”

Vitézy Dávid: „Budapestet nem szabad Kína játszóterévé tenni”

A független főpolgármester-jelölt szerint teljes, totális tévút a magasvasutas elképzelés.

© 2024 (v2.202102)