Álláskeresés vs Insta- és Facebook profil – így menj át a HR-es ellenőrzésen

Mi köze a leendő munkahelyed HR-esének ahhoz, hogy te mit posztolsz a szabadidődben? Semmi. De légy erős, ettől függetlenül meg fogja nézni, és ha olyat lát, ami nem tetszik neki, már dobja is az önéletrajzodat a kukába.

Igen, ez igazságtalan, de mivel ez van, felesleges rajta borongani, inkább azzal foglalkozzunk, mit tehet a 21. századi ember, ha állást keres, és nem szeretné, hogy a Facebook, Insta vagy éppen TikTok feedje miatt bukjon el egy jó lehetőséget.

Full privát üzemmód

Hacsak nem haverod a HR-es, a teljesen privátra állított közösségi média profil a legegyszerűbb megoldás, itt csak arra kell figyelned, hogy tényleg alaposan menj végig a beállításokon, és visszamenőleg is módosítsd, ki láthatja a már korábban posztolt bejegyzéseidet. Ezzel az egyszerű trükkel máris biztosra mész, hogy nem fog a leendő munkaügyi igazgató bóklászni a többéves bulifotóid között.

A teljesen privát profil biztonságos megoldás, azonban bizonyos esetekben nem praktikus. Ha olyan pozícióba keresnek embert, ahol fontos a nagy nyilvánosság, és/vagy a közösségi média jelenlét, egy titkos profil nem jó ajánlólevél. 

Privát és szakmai profil megkülönböztetése

Ilyenkor lehet jó megoldás az, ha saját magadnak (és persze közeli barátaidnak) létrehozol egy privát profilt, amit csak az ismer, akivel tényleg közeli, jó kapcsolatban vagy, és/vagy akit oda te meghívsz. Ehhez fontos, hogy a felhasználónév ne legyen könnyen azonosítható, így ne a teljes neved, és lehetőleg ne is a széles körben ismert beceneved használd. 

Emellett pedig legyen egy “hivatalos” oldalad, amit bárki könnyen megtalál, és ahova csak “biztonságos” tartalmakat posztolsz. Ez egyébként szakmai brandépítés szempontjából sem haszontalan, hiszen egy ilyen profil mintegy ajánlólevélként vagy portfólió oldalként is működhet, ami bemutatja, mivel foglalkozol, milyen projekteket hoztál már tető alá, és persze személyes értékeidet is kidomboríthatod itt. 

Fontos, hogy privát profil ide-oda, mindig legyél óvatos a személyes tartalom közzétételekor! A közösségi média posztoknak mindig van kockázata, mert előfordulhat, hogy a tartalom rossz kezekbe kerül. 

Amit mindenképp tüntess el, és amit csak bizonyos esetekben

Törölj-e pár dolgot? Privátra tegyél-e pár dolgot? Ezeket mindig egyénileg kell mérlegelni, hiszen nagyon sok függ attól, hogy milyen cégekhez, milyen állásba pályázol. Egy pár önfeledt bulizós fotó jó ajánlólevél lehet, ha egy alkoholkereskedő céghez jelentkezel területi képviselőnek, ahol a feladatod fontos része lesz a szombat éjszakai helyszíni kóstoltatások megszervezése. Ugyanazok a képek valószínűleg kevésbé keltenek jó benyomást, ha egy apácazárdába kéred éppen felvételedet.

Egyes cégek elfogadóbbak a személyes életed szabadabb megélése felé, míg mások konzervatívabbak lehetnek. Ha tudod, hogy a cégek, ahova jelentkezni szeretnél, milyen vállalati kultúrával rendelkeznek, az segíthet abban, hogy eldöntsd, milyen tartalmat kellene eltávolítanod/privátra állítanod, vagy megtartanod.

Mik azok, amiket általában nem szeretnek látni a HR-esek? 

Nem is álláskeresés, csak józan ész kérdése, hogy ne tegyél közzé olyasmit, ami törvénytelen vagy szabálysértő viselkedést dokumentál, például kábítószerfogyasztás, gyorshajtás, önkívületig részegedés. 

Ezeknél kevésbé necces, de csak barátok számára láthatóra állítandók a nagyon vad bulik képei, olyan fotók, ahol nem, vagy csak alig van rajtad ruha – nyilván ne szedd le a strandolós képeidet, ha fürdőruha modellnek jelentkezel, de szedd le őket, ha általános iskolai tanárnak. És ide tartoznak azok a képek is, amelyek intim pillanatokat ábrázolnak. 

Politika? Vallás? Társadalmi kérdések?

Közhely (de sajnos ettől még igaz), hogy a nagyvilág és kis országunk is egyre megosztottabb, és egyre nagyobb árkok húzódnak a társadalom egyes csoportjai között politikai, vagy vallási nézetek szerint, sőt, olyan kérdések is brutális összeveszések alapjául szolgálhatnak, minthogy valaki támogatja-e az abortuszt, a szélerőművek telepítését, vagy az állami hajléktalanellátást. 

Ezeknek normális esetben semmi keresnivalója egy munkahelyen, hiszen egy cégnél a hozzáértés a kérdés, nem a pártszimpátia, vagy a hitélet, és minél nagyobb a szervezet, annál nagyobb eséllyel jelenik meg mindenféle nézőpont a dolgozók között. Hacsak nem posztolunk törvénytelen, uszító, gyűlöletkeltő tartalmakat, a társadalmi nézeteinknek bele kell férnie a szórásba. 

A legtöbb kis cégnél szintén nem téma ez, az emberek dolgozni járnak be, nem politikai vagy vallási vitákat folytatni. De ilyen helyen lehet akár sarkalatos kérdés is, hogy világnézetünk mennyire passzol a már ott dolgozó három emberéhez. Lehetséges, hogy leendő munkaadónknak annyira fontos a saját véleménye, hogy kapásból kizárja a máshogy gondolkodók felvételét. 

Ebből a szempontból lehet csábító, hogy elrejtsük az ilyen tartalmakat. A kérdés csak az, vajon ez célravezető-e? Szeretnénk-e napjainkat ezentúl reggeltől estig olyanok között tölteni, akik pont az ellenkezőjét gondolják a világról, mint mi, annyira, hogy ha tehetik, nem is engedik be maguk közé a másként vélekedőt? 

Készíts stratégiát!

Egy Instagram vagy Facebook profil befolyásolhatja a munkaadók véleményét, főleg, ha a profilodon lévő tartalom valamilyen módon releváns az általad keresett állás szempontjából. A pozitív online jelenlét segíthet abban, hogy kiemelkedj a többi jelölt közül. Jó ötlet lehet, ha némiképpen előre gondolkodva a jelenlétedet a céljaidhoz igazítod. Magyarul: ha tudod, hogy hamarosan végzel az iskolában és el fogsz kezdeni állást keresni adott területen, akkor érdemes lehet elkezdeni az adott területet figyelni, és időközönként egy-egy releváns tartalmat posztolni. Megoszthatsz cikkeket, képeket, vagy gondolatokat, amelyek az adott iparágban vagy pozícióban való érdeklődésedet és tudásodat mutatják be.

Az idén megújult jobinfo.hu-n rátalálhatsz arra az állásra, ami számodra szimpatikus; álláskeresői fiókodban rögzítheted azokat a típusú állásokat, amik számodra érdekesek, feliratkozhatsz hírlevélre, illetve beállíthatod, hogy szeretnél kapni kifejezetten az érdeklődésednek megfelelő ajánlatokat, célzott E-DM-eket. Önéletrajzodat ide töltheted fel, illetve több részletet is megadhatsz a keresési preferenciáidról.


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Kórházat ért találat Harkivban

Kórházat ért találat Harkivban

Ezek történtek szombaton az orosz–ukrán háborúban.

Földi pokol jöhet Európában - ez várhat a 2100-ban élőkre

Földi pokol jöhet Európában - ez várhat a 2100-ban élőkre

Ha a globális felmelegedés üteme nem lassul, 2100-ra világszerte drasztikusan csökkenhet a szabadtéri időtöltésre alkalmas napok száma.

Itt az árverés vége, ennyit adnak Magyar Péter napszemüvegéért

Itt az árverés vége, ennyit adnak Magyar Péter napszemüvegéért

A bevételből egy szegény családot támogatnak, a nem nyertes licitálók is adakoznának.

Vitézy Dávid: „Budapestet nem szabad Kína játszóterévé tenni”

Vitézy Dávid: „Budapestet nem szabad Kína játszóterévé tenni”

A független főpolgármester-jelölt szerint teljes, totális tévút a magasvasutas elképzelés.

© 2024 (v2.202102)