Robbantak a magyar ingatlanárak, itt az európai statisztika

Érdekes adatsort közölt az Európai statisztikai hivatal: az egész kontinens ingatlanpiaci viszonyait elemezték. Az adatokból egyrészt kiderül, melyik országban mennyit változott az ingatlanok ára az elmúlt évben, ahogy az is, hogy 2010 óta hogyan alakultak az ingatlanárak és a bérleti díjak. A magyar adatok mellbevágóak.

Éves és évtizedes összevetésben is brutális emelkedést mutattak a hazai lakásárak – derül ki az Európai statisztikai hivatal kiadványából. A hazai számoknál meredekebb emelkedést csak Észtországban regisztráltak, minden más tagállam alatta marad a nálunk tapasztalt emelkedésnek.

Az adatok 2022 harmadik negyedévéből származnak, érdekes lesz majd megnézni, hogyan alakulnak a következő időszak számai, meglátszik-e majd rajtuk a szakértők által tapasztalt és a hirdetési adatokat feldolgozó elemzések által jósolt lassulás. A hivatalos számokban ezeknek egyelőre nincs nyoma, a hazai ingatlanok ára egy év alatt 21 százalékkal emelkedett, ennél csak Észtországban drágultak jobban a lakások. Mind a teljes EU, mind az euróövezet adatai jelentősen elmaradnak a nálunk tapasztaltaktól.

Első ránézésre általános érvényű tanulságot nem könnyű levonni, de egy jelenség megfigyelhető. A volt szocialista, az Unióhoz később csatlakozó országok – ahol alacsonyabb a GDP és ezzel összefüggésben az ingatlanok általános árszintje is – szinte kivétel nélkül átlag feletti növekedést mutattak. Ez viszont nem magyarázza azt, hogy a kiemelkedően jómodú Ausztria és Hollandia ingatlanpiacán miért emelkedtek nagyobb mértékben az árak, mint Lengyelországban vagy Romániában.

Mi történt az elmúlt tizenévben?

Szintén érdekes az a grafikon, ami az eladási árakat és bérleti díjakat hosszabb távon, 2010 óta vizsgálja. Az élboly itt is változatlan, hazánkat csak Észtország tudta megelőzni. Érdekes megfigyelni, hogy a bérleti díjak alakulása egy bő évtizedes távlatban európai szinten nincs (sincs) egyértelmű összefüggésben az eladási árakkal. Csupán néhány országban követték vagy előzték meg a bérleti díjak a lakásárak növekedését, a legtöbb országban viszont attól jóval elmaradtak.

A magyar ingatlanárak 2010 óta csaknem megháromszorozódtak (majdnem 174 százalékkal emelkedtek), miközben ugyanebben az időszakban a bérleti díjak alig 64,7 százalékkal kúsztak feljebb. A magyar adatokkal szöges ellentétben állnak az észt számok, ahol a bérleti díjak emelkedése még túl is szárnyalta az árak növekedését.

Szintén érdekes, hogy ezen a hosszabb időtávon vizsgálva a régi és újabb EU tagok teljesítménye vegyes, nem látszik összefüggés az árak emelkedése és a lakosság vásárlóereje között.

Megjegyzés: a görög adatok a statisztikai módszertan változása miatt hiányoznak vagy nem értelmezhetők, így azokat kivettük a grafikonok készítése során.


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Újabb falufoglalásokról beszélnek az oroszok

Újabb falufoglalásokról beszélnek az oroszok

Washington szerint idén még ki kell tartani, jövőre indulhat az ukrán ellentámadás.

Szentendrén kamu trollokkal is kampányol a Fidesz? - olvasói levél

Szentendrén kamu trollokkal is kampányol a Fidesz? - olvasói levél

Sokan, sokféle módszert ismernek arról, hogy milyen módszereket alkalmaz a Fidesz propaganda. Most egy szentendrei olvasónk észrevételeit adjuk közre.

Ismét Élet menete volt Budapesten

Ismét Élet menete volt Budapesten

A holokauszt áldozataira emlékező, 20. alkalommal megrendezett séta résztvevői a Dohány utcai zsinagógától indultak és a Keleti pu. előtti térre tartottak.

Egész éves Balaton kell

Egész éves Balaton kell

A Balaton jelenéről, jövőjéről, a tó által kínált üzleti lehetőségekről, turizmusról, vendéglátásról volt szó a Balaton Konferencia 2024 rendezvényen.

© 2024 (v2.202102)