Honnan tudod, hogy kiégtél?
Ha folyamatosan a következőket veszed észre magadon, kezdhetsz gyanakodni, hogy esetleg téged is utolért ez az állapot:- Fizikai tünetek: tartós fáradtság, energiahiány, alvászavarok, gyakori fejfájás vagy izomfájdalmak, valamint gyakori betegségek. A fáradtságod annak ellenére nem múlik el, hogy az ágyban töltött órák száma szerint eleget pihentél.
- Érzelmi kimerültség: érzelmileg kimerültnek és üresnek érezheted magad, nehéz regenerálódni, még a pihenőidő alatt is.
- Depressziós tünetek: szomorúság, tehetetlenség érzése, vagy a munkával kapcsolatos tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése.
- Érdektelenség a munkával kapcsolatban: a kiégés egyik legjellemzőbb vonása, hogy elveszted a lelkesedésedet, lendületedet. A feladataid leküzdendő akadálynak tűnnek, a munkanap pedig szükséges rossz, amin valahogy át kell evickélni. Ha már hétfőn is csak a pénteket várod - nem egyszer-egyszer, hanem állandóan -, akkor jó eséllyel kiégtél.
- Rosszabb teljesítmény: a kiégés miatt romlik a munka hatékonysága is, gyakran érezheted úgy, hogy képtelen vagy teljesíteni a követelményeket.
- Döntésképtelenség: nehezen hozol döntéseket, vagy elkerülöd a döntéshozatalt.
- Visszavonulsz a csigaházadba: visszavonulsz a szociális interakcióktól és kevesebb időt töltesz barátokkal és családdal.
- Negatív önértékelés: önmagad és a munkád értékét negatívabban ítéled meg.
Nem csak neked rossz
A kiégés nem csupán egyéni probléma; hatással van a munkahelyi teljesítményre, a csapatmunkára, és akár a szervezet egészének működésére is. Az elhúzódó kiégés komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például depresszió és szorongás, ezért fontos, hogy időben felismerjük és kezeljük. Az olyan cégeknél, ahol a kiégés jellemző - és nem kezelt -, a betegszabadságok mértéke jelentős részben, akár 30 százalékkal is megnő.Mi okozza a kiégést?
A kiégést számos tényező okozhatja, amelyek gyakran összefüggenek egymással. A leggyakrabban a következő dolgok váltják ki:- A túlzott munkaterhelés, a túl hosszú műszak, a túl sok feladat és a szünetek hiánya a leggyakoribb okai a kiégésnek. Ez állandó stresszhez és fáradtsághoz vezet.
- A munkahelyi döntésekben való részvétel hiánya, a feladatok irányításának elvesztése vagy a változó munkakörülmények érzése hozzájárul a kiégéshez.
- A nem elegendő elismerés (anyagi és nem anyagi értelemben egyaránt) szintén vezető oka a kiégésnek. A túl alacsony fizetés, az elismerés és a megbecsülés hiánya is csökkenti a motivációt és növeli a kiégés kockázatát.
- Ha gyakoriak a konfliktusok a kollégákkal vagy vezetőkkel, illetve a támogató közösség hiánya szintén hozzájárulhat a kiégéshez.
- Szintén nem segít, ha a munkahely túlságosan beavatkozik a magánéletbe, vagy nincs elég idő a pihenésre és a személyes tevékenységekre.
- Ha a munkavállaló személyes értékei és a szervezet által képviseltek között konfliktus van, az belső feszültséget és elégedetlenséget okozhat.