11 “Red Flag”, amire mindenképp figyelj ingatlanvásárlásnál!

Penész, hiányzó cserepek, nem záródó ajtók? Ajjaj! Egy új otthon vásárlása jelentős befektetés. Különböző rejtett problémák a későbbiekben jelentős fejfájást (és költséget) jelenthetnek, és ezek sajnos nem mindig nyilvánvalóak. Lássuk, mik azok a “Red Flag”-ek, amikre érdemes különösen odafigyelni!

 1. A ház alapja repedezett

A ház alapjának ellenőrzése az első dolog, amit a leendő tulajdonosoknak meg kellene tenniük. Bár a beton repedezésre hajlamos, az egy centiméternél szélesebb repedések már aggasztó állapotra utalhatnak. Míg az apró repedések csak esztétikai problémát jelentenek és könnyen kitölthetők, az alapban látható vízkárosodás, a dőlés és a kidudorodás már komoly problémák. Mivel az alap hibái az egész épület stabilitását veszélyeztethetik, az ellenőrzést érdemes statikus szakemberrel elvégeztetni. 

2. Vízkárosodás

A vízkárosodás számos probléma forrása lehet, jó hír viszont, hogy általában könnyű észrevenni az ilyen gondokat. A legárulkodóbb természetesen a dohos, penészes szag és a falakon látható szürkés-zöldes foltok. Ezek mellett érdemes figyelni a falfesték elszíneződéseit, a falakon látható foltokat. Ezek persze egyszeri csőtörés eredményei is lehetnek, de utalhatnak más gondokra is, mint a hibás tető, vagy rosszul beépített nyílászárók. 

Frissen felújított családi ház Balatonfüreden, ezzel biztos, hogy nem lesz probléma.

3. Penész 

A penész nem csak a vizes rendszerek hibáira utal, hanem egészségügyi problémákat is előrevetít, hiszen a penészspórák allergiás tüneteket és fejfájást okozhatnak. A leginkább veszélyes feketepenész mérgező és komoly egészségügyi problémákat okozhat, mint például fejfájás, orrvérzés, testi fájdalom, fáradtság és szorongás.

4. Kártevők jelenléte 

Svábbogarak, patkányok, szú, darázs egyaránt olyan élőlények, amelyek a ház stabilitását és/vagy a lakók egészségét veszélyeztethetik. Tartsuk nyitva a szemünket, orrunkat, fülünket az árulkodó jelek, szagok és hangok felfedezésére. 

5. Toldozgatott-foldozgatott épület

Bár néhány otthoni javítás rendben van, a tulajdonosok által évtizedek óta toldozgatott-foldozgatott ingatlannal sajnos gyakran több a gond, mint az öröm. Ha ahány helyiség, annyi építési év és technika, érdemes lehet statikus és/vagy műszaki ellenőr segítségét kérni a vásárlás előtt, hogy megelőzzünk későbbi esetleg milliós (vagy akár tízmilliós) kínos meglepetéseket. 

6. Hiányzó cserepek

A tető hatalmas szerepet játszik otthonunk védelmében, és a rendszeres karbantartása elengedhetetlen az épület megőrzéséhez. Egy elhanyagolt tető igazi időzített bomba, ami drága károkat okozhat az épületben.

7. Túl alacsony ár

Egy ház vásárlása jelentős befektetés, ki ne akarna jó üzletet csinálni. Azonban kétszer is gondolja meg, mielőtt olyan otthont vásárolna, amelynek ára túl jónak tűnik. Az ingatlanpiacra fokozottan igaz a mondás: csodák nincsenek. Ha valami túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, nem is lesz igaz, a megdöbbentően alacsony ár mögött mindig húzódik valamilyen magyarázat. Leggyakrabban rendezetlen tulajdonviszonyok, és/vagy a ház fennmaradását lehetetlenné tevő statikai/műszaki gondok. 

Kompletten felújított családi ház Biatorbágyon, a tó partján.

8. Túl sok eladó ház a környéken

Bár a lakás ellenőrzése az elsődleges aggodalmunk, nem szabad elfelejteni, hogy fontos a környéket is feltérképezni. Egy újonnan épülő lakóparkban vagy negyedben természetes, ha sok eladó lakást látunk. Ha azonban egy régóta lakott környéken látjuk azt, hogy minden második házon kint van az “Eladó” tábla, érdemes utánakérdezni, mi áll az elköltözések hátterében. Hangos lett a negyed? Megromlott a közbiztonság? Nincsenek iskolák, óvodák, munkahelyek a környéken? 

9. Nem záródó ajtók

Ha azt látjuk, hogy a házban nem záródnak rendesen az ajtók, érdemes megvizsgálni, milyen probléma okozza ezt. A nyílászárók cseréje brutális költség, így fontos tudni, ha megvetemedtek, vagy a karbantartás hiánya miatt már nem záródnak patent módon. De azt is fejben kell tartani, hogy a nem záródó ajtók akár statikai problémákra – mozgó alap vagy falak – is figyelmeztethetnek.

Gyönyörűen felújított álomház a XVIII. kerületben.

10. Ősi fűtési rendszer

Egy régi, minőségi kazán átlagos élettartama 15-18 év között van (ezt sok mai berendezésnél visszasírjuk már), míg a régebbi légkondicionáló eszközök élettartama 10-12 év között van. Egy régi fűtési vagy hűtőrendszer az élettartama végén kevésbé lesz hatékony, ami magasabb havi számlákat jelent, amíg még működnek a berendezések, és egyszeri nagyobb költséget, amikor cserélni kell őket. Egyes ősi kazánok persze akár 30-40 évig, vagy még tovább is működhetnek, de erre nem vehetünk mérget. Ha ilyen van a megvásárolni tervezett ingatlanban, számolnunk kell azzal is, hogy a jelenlegi előírások mellett már csak moderebb készüléket tudunk beépíteni, aminek akár nagyobb plusz költségei – pl: kéménybélelés – is lehetnek.

11. Semmire nincs garancia, az eladó minden felelősséget előre, írásban kizár

Amikor megveszünk egy használt (vagy új) ingatlant, tisztában vagyunk vele, hogy időnként előfordulhatnak karbantartási feladatok és műszaki problémák, akkor is, ha az eladó maximálisan korrekt. Ha azonban a szerződés tervezete másról sem szól, mint arról, hogy az eladó minden lehetséges felelősséget elhárítson, fogjunk gyanút. Könnyen lehet, hogy tudomására jutottak komoly problémák, és éppen ezektől menekülvén próbálja eladni a lakást vagy házat. 

 


Mfor.hu legfrissebb cikkei

Nem megyek a Fradira, ha jön a Gazprom – olvasói levél

Nem megyek a Fradira, ha jön a Gazprom – olvasói levél

Rengetegen kiakadtak annak hallatán, hogy a Gazprom lehet a Fradi új szponzora. Az egyik ilyen olvasónkat idézzük most.

Már az uniós energiaellátást is veszélyeztethetik az orosz támadások

Már az uniós energiaellátást is veszélyeztethetik az orosz támadások

A Duna deltatorkolatát kevesebben keresik fel a korábban eltévedt rakéták miatt.

Az olimpia folyója Párizsban: szenny és terror?

Az olimpia folyója Párizsban: szenny és terror?

Vajon - ígéretéhez híven - úszik-e a Szajnában a francia elnök Emmanuel Macron?

Egyre valósznűbb, hogy hazánkban is felbukkan a csonttörő láz

Egyre valósznűbb, hogy hazánkban is felbukkan a csonttörő láz

A tigrisszúnyog a dengue-láz egyik fő terjesztője, és már elterjedt hazánkban, miközben egyre több a behurcolt eset.

© 2024 (v2.202102)